Anasayfa » GraniT Haber » Eski Dönemlerde Granit Taşı Nasıl Kullanıldı?
granit küp taş oluşumu ve üretimi

Eski Dönemlerde Granit Taşı Nasıl Kullanıldı?

Eski Dönemlerde Granit Taşı Nasıl Kullanıldı? Granit taşı, bildiğiniz üzere en sağlam taşlardan birisidir. Hatta birisi demeyelim zirvede granit taşı bulunuyor. Peki, bu sağlam taşın günümüzde kullanıldığı yerler belli bir de eski zamanlarda nerelerde kullanılmış oralara göz atalım. Bloklar halinde Bergama bölgesinden çıkarılan granit taşının bir modeli olan Bergama granit taşı, biraz önce de bahsettiğimiz gibi dayanıklılığından ötürü iç ve dış mekanların kaplamalarında, otel, AVM’ de ve iş yerinde, kaldırım ve yol döşemelerinde, otopark ve garajlarda genel olarak bu doğal taş kullanılır. Nasıl Erzurum şekeri dişle kırılmaya çalıştığında zor kırılıyor bu da aynı onun gibidir. Bu taş çıkarıldıktan sonra işlenme işlemi yapılır, istenirse cila yapılır ve istenilen herhangi boyutta kesilir. Kırılma, parçalanma, donma ve asit gibisinden kimyasallara diğer taşlara göre baya dayanıklıdır.

Bergama Granit Taşı 3 Şekilde Kullanılıyor!

Küp, blok ve plak gibi şekillerde kesilerek kullanılan Bergama granit taşı, eğer blok olarak kesilmişse abide, mezar taşı, anıt, merdiven taşı ve sütun olarak kullanılmaktadır. Eski zamanlarda Bergama Granit taşı, senelerce boyu eni bozulmadan durabildiğinden ötürü daha çok ev yapımında ve kaplamasında, heykel ve anıtlarda, sinagoglar ve kilisenin yapımında ve granit küp taş olarak Arnavut kaldırımlarında kullanımı yapılmıştır. Son olarak eğer plak olarak kesildiyse, tren yolu zemini olarak, kuyu yapımında, yol yapımında, beton harcı eklenerek kum halinde kullanılır.

 

 

     
 

Bir önceki yazımız olan Granit küp taş ve bazalt küp taş başlıklı makalemizde bazalt küp taş oluşumu, granit küp taş üretimi ve granit küp taşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında hayrettin

Check Also

ankara granit ocak

Ankara Granit küp taş Üretimi

Ankara granit küp taş, Ankara’nın doğal taş madenlerinin önemli doğal taşlarındandır. Granit küp taş, istenilen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir