Anasayfa » Dogal taşlar » Doğal Parke Taşı Üretimi ve Fiyatları
granit parke taşı üretimi
granit parke taşı

Doğal Parke Taşı Üretimi ve Fiyatları

Doğal Parke Taşı Üretimi ve Fiyatları Parke yapımında tercih edilebilecek en kaliteli taş gurubunu doğal taşlar oluşturur. İyi kalitede bir doğal taş uzun süreler boyunca dayanıklılığını korur. Çok önemli bir başka ayrıntı ise doğal taşta kendi kendine oluşan renklerdir. İnsan yapımı olmayan bu özel renklerin ince geçiş durumları herhangi bir makine yardımı ya da elle yapılamaz. Doğal taş çok sayıda artısı ile beton özellikli parke taşlarına göre üstün niteliklere sahiptir.

Doğal Parke Taşın Tercih Nedenleri

Doğal taşın tercih nedeni olmasındaki pek çok üstün özellikten bazılarına kısaca değinecek olursak, bu özellikleri şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Renk çeşidi olarak sunduğu fazlalık ve renklerdeki doğal oluşumun inceliği,
  • Beton bazlı ürünlere göre soğuk hava ve iklim şartlarına karşı dayanıklılıkları,
  • Temizleme noktasında sağladığı kolaylıklar,
  • Benzersiz oluşumları sayesinde (her taşın kendine özgü damar, desen ve katman yapısı) değerli oluşları,
  • Beton üretiminde kullanılan yüksek sıcaklık gibi uygulamalara karşın, çevre dostu üretim aşamaları

 

Doğal taşların kullanımları noktasında tercih nedenleri olmaktadır. Bu doğal taşlar hem uyum hem zevk hem de kullanım kolaylığı açısından en güzel parke malzemesini oluştururlar.

Doğal Parke Taşı Kullanım Alanları

Doğal taşların kullanım alanları geniş yelpazeye sahiptir. Kaldırım, parke, bordür taşı olarak kullanımları yanında inşaat sektöründe dış kaplamada, park ve bahçe düzenlemelerinde, minare cami gibi eserlerde, anıt heykel gibi yapımlarda, iç mimariye yönelik tasarımlarda da doğal taşlar oldukça sık tercih edilir.

granit parke taşı üretimi
granit parke taşı

Doğal Parke Taşı  Daha Estetik Daha Sağlam

Doğal taşların kullanımı ile çok daha estetik görünüm kazanılırken doğal çevreye uyumlu ve çok dayanıklı sonuçlar elde edilir. Bu nedenler doğal taş kullanımını popüler hale getirir. Çevre dostu bu doğal taşlar aynı zamanda kolay kullanım özelliklerine de sahiptir.

Doğal Parke Taşların Türleri

Doğal yapı taşlarının türleri konusu da, doğal oluşumları, özellikleri, renkleri gibi bazı ölçütlere göre farklılık taşırlar. En bilinen doğal yapı taşları bazalt, granit, andezit, tüfler, kumtaşı, kireçtaşı, kayağan taşı ve diyabaz olarak öne çıkar.

Doğal Taşlarla Parke Üretimi ve Avantajları

Ülkemizde yoğun rezervleri bulunan granit ve andezit gibi taşlar, doğal parke taşı üretimi konusunda son derece kullanışlıdır. Gelişen teknoloji ile biçimlendirilmeleri kolaylaşmıştır. Bu doğal taşların yüzey kesimleri ve şekillendirmeleri uygulanacak projeye göre belirlenerek yapılır. Düşük maliyetle parke taşı üretimine olanak sağlarlar.

Parke döşeme ve sökme işlemlerinde hem son derece kolay kullanıma sahiptirler hem de söküldükten sonra dahi sağlamlıklarını korudukları için tekrar değerlendirilebilirler. Taşıyıcı güçlerinin fazlalığı nedeniyle parke taşı olarak çok sağlam olurlar. Eskidikçe güzelleşmeleri, çevre dostu olmaları, kolay ve masrafsız temizlenme imkanları da bu doğal taşların parke taşı olarak kullanım oranlarını arttırır.

Doğal Parke Taşı Yıpranma ve Renk Kaybı Olmayan Taşlar

Parke taşı olarak şekil verilip kullanıldıklarında yıpranma konusundaki dirençleri nedeniyle çok uzun ömürlü olurlar. Renk kaybı ve bozulmaya imkan vermeyen bu doğal yapı taşları, yıllar geçtikçe daha güzel renk ve görünüme kavuşurlar. Doğal görünümleriyle çevreye tam anlamıyla uyum sağlarlar.

Bir önceki yazımız olan Ankara bazalt taşı Erga Bazalt başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında hayrettin

Check Also

Doğal taş Granit zemin Döşeme taşları

Türkiyede doğaltaş  Granit küp taş zemin döşeme teşları üretimini yapan firmalarımızdan bir tanesi olan güven …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir