Anasayfa » Bazalt Taşları » Ankara bazalt taşı Erga Bazalt
ankara bazalt parke taşı üretimi

Ankara bazalt taşı Erga Bazalt

Ankara bazalt taş, yapısı gereği çok tercih edilen doğal taş türüdür. Ankara’da çıkarılan bazalt taşın yapısı sert ve düzgün kırılması özelliği ile çok tercih edilmektedir. Ankara bazalt taşı Erga Bazalt, Ülkemiz için çok önemli bir doğal taştır. Volkanik olması nedeni ile de doğal oluşumlu bir taş olması da çok sağlam olmasını sağlamıştır. Ankara bazal taşı kırıldığında düzgün bir şekilde kırılması hem ustaları işini kolaylaştırmakta hem de görüntüde estetiğin bozulmasına da engel olmaktadır. Erga madencilik Ankara bazalt taş hizmeti ile ülkemizin doğal taş ticaretini dünya ülkelerine de taşımıştır. Ankara bazalt taş dünyanın en kaliteli bazalt taşı diye bileceğimiz bir yapıya sahiptir. Yolları ve tarihi eserlerin restorasyonun da kullanılması da Ankara bazalt taş çeşitlerinin kullanılması ayrı bir ayrıcalıktır.

ankara bazalt parke taşı üretimi

Ankara bazalt taşı ülkemizin her şehrine dağılarak belediyelerin yollarda ve yazı yazmalarında kullanılmıştır. Erga madencilik bazalt taş çeşitlerinin evlerde kullanılma projelerine de destek vererek evlerin sağlam ve serin kalmasını kışında ısınınca sıcak kalmasını sağlamıştır. Bu çalışmayı genelde Diyarbakır çevresinde gerçekleştirilmiştir. Bazalt çeşitleri olan bazalt bordür kaldırım kenarlarında, bazalt küp taş yol, kaldırım ve bahçelerde, bazalt oluklar yol kenarlarında su kanalı olarak kullanılmaktadır.

Erga Bazalt Madencilik firması

Erga madencilik, Ankara bazalt taş hizmeti ile birçok büyük şehirlerin sokaklarında döşemelerde görülmesini sağlamıştır. Özelliklede eskitme tarzı duvar isteyenlerin bahçe duvarlarında da kullanılmaktadır. Duvarda kullanımı sonucunda estetik bir görünüm sağlamakta ve sağlam bir duvar yapılmasını sağlamaktadır. Yollarda iki renk kullanılarak çeşitli motiflerle süslemeler yapılmaktadır.

Bazalt taşı özelikleri

Bu süslemeler insanların dikkatini çekmektedir. Özellikle hız sınırı olan yollarda bazalt küp taşlarla yapılan hız limiti uyarısı ya da bir hayvan figürü uzaktan gelen sürücüyü yavaşlamaya zorlayıcı etki yapabilir. Erga madenciliğin çok çeşitli motifleri bazalt taşları ile yollara kaldırımlara ve bahçelere yaptığını ve başarılı bir iş çıkardığını söylemeden geçersek haksızlık etmiş oluruz. Birçok açıdan bazal taşlarının kullanımı daha avantajlıdır. Özelliklede yol çalışmalarında çünkü yollar çok ağır yüklere maruz kalmaktalar, bu yükler yollarda çökmeler yapabilmekte bazalt taş yapısının sağlam ve sert olması nedeni ile de çok ağır yükleri taşıyabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ankara bazalt küp taş üretimi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında hayrettin

Check Also

bazalt küp taş fiyatları

ankara küp taş

Ankara küp taş oldukça bir doğal taş türüdür. Ankara küp taş çeşitleri; bazalt ve granittir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir